SEO ve web tasarımı arasındaki önemli ilişki

SEO ve web tasarımı arasındaki önemli ilişki

Web sitenizin performansını arttırmaya çalışırken, aynı anda çok sayıda faktöre odaklanmanız gerektiğini unutmayın. Hem yaşamda hem de dijital pazarlamada, tüm dikkatimizi bir veya iki önemli öğeye verirken, aynı derecede önemli olabilen başka bir şeyi ihmal etme eğiliminde olabiliyoruz. SEO ve web tasarımı ilişkisi de bu noktada önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Arama motoru sonuç sayfalarında daha başarılı sonuçlar sağlamak istiyorsanız, SEO en önemli çalışmalar arasında. Ancak, bundan daha fazlası olduğunu unutmamak gerekiyor.Web sitenizin de iyi bir şekilde tasarlanması gerekiyor. Aksi takdirde, yaptığınız yatırımların ve harcadığınız emeklerin sonuçları muhtemelen sizleri mutlu edecek şekilde gelmeyecek. SEO ve web tasarımı, birlikte ve özenli şekilde uygulandığında, istediğinizi alma şansınız çok daha yüksek olacak.

İç içe geçen bileşenleriyle ve o kadar iyi uyum sağlarlar ki, doğru bir şekilde yürütüldüğünde, web sitenizin ziyaretçileri yaptığınız çalışmaların farkında olmadan, sitenizde gezinmenin tadını çıkaracaklar.

SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO ve web tasarımı ilişkisi

SEO ve web tasarımının işbirliği yaptığı unsurlar nelerdir? Sizler için, SEO ve web tasarımının ilişkisinin önem kazandığı 5 unsuru açıkladık.

1. Mobil Uyumluluk

SEO veya web tasarımına az da olsa aşina olan herkes, web sitenizi mobil uyumlu hale getirmenin önemi hakkında fikir sahibidir. Aslında bu henüz yapmadığınız bir şey değilse, zaten birkaç yıl geridesiniz demektir.

Google, mobil kullanım kolaylığını, 2015 yılında bir sıralama faktörü haline getirdi. Arama motoru pazarının hakimi olarak görülen Google, daha sonra 2017 yılında, mobil öncelikli indekslemeyi tanıttı. Bugünden 3 ve 5 yıl önce getirilmiş bu yeniliklere bakarak bile, Google’ın mobil uyumluluğa ne kadar önem verdiğini anlamak mümkünken, bazı web siteleri henüz bu önemin farkına varmış değiller.

Masaüstü bilgisayarlarda arama yapan kişi sayısı birkaç yıldır azalırken, mobil cihazlarda arama yapan kişi sayısı giderek artıyor.

Tüm web trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Bu, kitlenizin yarısından fazlasının da sitenize muhtemelen cep telefonlarından erişiyor olduğu anlamına geliyor. Mobil uyumlu bir web sitesi tasarımınız yoksa, kullanıcılarınızın önemli bir kısmının, sitenizi kullanmaktan vazgeçmesine sebep olmuş olabilirsiniz. Bir telefona veya tablete düzgün yüklenmemesi nedeniyle yüksek hemen çıkma oranına sahip bir web sitesi, Google’a kötü sinyaller gönderir ve sıralamanız düşebilir.

2.Kolay Okunabilir Tasarım

SEO çalışmalarına önem veriyorsanız, içerik üretimi büyük ihtimalle çok zaman harcadığınız bir şeydir. Bazı insanlar, bir web sitesi tasarımının, içeriğiniz veya en azından onun tanıtımı üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olabileceğini fark etmeyebilir. Kötü web tasarımı, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etme amacı olan içeriği okumasını imkansız hale getirebilir.

Açık bir amaca hizmet etmeyen çok fazla hyperlink içeren, garip yerlerde içerik bloklarına sahip sayfalar varsa, sitenize getirmeyi başardığınız kitlelere veda etmeye hazır olun. Kullanıcılar aradıkları bilgiye/ürüne/hizmete rahatça ve kolayca ulaşamadıkça, girilen içerikler ne kadar kaliteli olursa olsun, etkileri değerlerinden daha düşük olacaktır.

Yıllardır hayatımızın içinde olan internet üzerinde, muhtemelen siz de aradığınız bilgiye ulaşmanızı ya da ulaştığınız içeriği okumanızı zorlaştıran web siteleriyle karşılaşmışsınızdır. 90’ların ortasından sonuna kadar internet kullanıcılarının kabusuna dönüşmüş, beyaz arka plana açık renklerle, veya siyah arka plana koyu renklerle yazılmış yazıları belki hatırlarsınız. Renk ve arka plan arasındaki uyum dışında, metnin boyutu ve hangi font ile yazıldığı da önemlidir. Ayrıca, mobil cihazlara uygun olmayan siteler gibi, herhangi bir cihazda veya masaüstünde okunması zor olan siteler de insanları hızla uzaklaştıracaktır.

Web tasarımcıları, kullanıcıların içeriğinize ulaşmasını kolaylaştıran web sitelerinin nasıl oluşturulacağını bilirler. Böylece, yatırımlarınızın ve çalışmalarınızın karşılığınızı en iyi şekilde alabilirsiniz.

Google’ın Sevdiği Site Tasarımları

3.Web Sitesi Hızı

Web sitenizi neyin yavaşlattığını biliyor musunuz? Siteniz yavaş açılıyorsa bu durum, web tasarımından kaynaklı olabilir. Site hızı, teknik yönden en önemli SEO çalışmalarından biridir. Aynı zamanda, en çok eksikliği hissedilen konulardan da biridir.

Siteniz, arama motoru sonuçlarında iyi sıralarda gelmiyorsa, web siteniz çok yavaş olabilir ve bu yüzden, insanlar hızlı bir şekilde sitenizden çıkıyor olabilirler.

Sayfa hızının önemli bir sıralama kriteri olduğunu asla unutmayın. Sayfa hızınızı arttırmak için, resimlerinizi optimize edebilir, gereksiz eklentileri ortadan kaldırabilir, ve tarayıcı önbelleğe almasına izin verebilirsiniz. 

Kullanıcıların, web sitelerinin yüklenmesi konusunda ne kadar sabırsız olabileceklerinin farkında olmasanız bile, sitenizin yeterince hızlı yüklendiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, web sitenizin ideal yüklenme süresi 2 saniye civarında olmalıdır. Eğer sitenizin yüklenmesi 3 saniyeden daha uzun sürüyorsa, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yarısı, eylemlerinden vazgeçme eğiliminde olacaklardır. Bu eğilim, çoğunlukla daha sabırsız davranan mobil kullanıcılar söz konusu olduğunda, daha da fazla hissedilecektir.

Sayfa hızı yalnızca kullanıcılar için değil, aynı zamanda Google için de önemlidir. Web sitenizin hızı Google’ın onu taramasını da etkiler. Sayfa hızınız Google’ın daha az sayfa taramasına neden oluyorsa, sayfalarınızın indekslenmesi de daha yavaş gerçekleşecektir.

Tasarımcılar için SEO İpuçları

4.Site Haritaları

Web sitenizi taramaktan bahsetmişken, web tasarımı bu konuda birden fazla şekilde yardımcı olabilir. Bir site haritası, arama motorlarının web sitenizi tararken, daha etkin işlemler yapılsın istiyorsanız, önemli bir unsurdur. Site haritanız, arama motorlarına web sitenizdeki tüm sayfaların ve içeriğin bir rehberini sunar. Bu, arama motorlarına siteniz için hangi sayfaların en önemli olduğunu söyleme şansı verir.

Arama motorlarının taramasını kolaylaştırmasının yanında, site haritaları ayrıca, kullanıcıların site içinde gezinmesini de kolaylaştırır. Sitenizi ziyaret eden yeni bir ziyaretçi, sitenizle ilgili yardım almak için site haritanıza başvurabilir.

Site haritaları ayrıca, sayfalarınıza yüksek sıralamalarda yer alma şansı vermek için önemli meta veriler içerir.

Sitemap Nedir? Ne İşe Yarar?

5.Kullanıcıların Güvenini Kazanmak

Diğer SEO faktörlerinden farklı olarak, insanların size veya web sitenize ne kadar güvendiklerini gerçekten ölçemezsiniz. Ancak, güven kazanmak hala web sitenizin daha iyi sıralanması için çok önemlidir.

Çoğu insan, çok kısa süre içerisinde ilk izlenimlerinin olumlu mu, olumsuz mu olduğuna karar verirler. Karar verildiyse, olumsuz bir fikri değiştirmek zor olabilir.

Yıllar boyunca, olağanüstü kullanıcı deneyimleri sunan mükemmel web sitelerini görmeye alıştık. İnternette gezinirken de, doğal olarak bu tür siteleri ziyaret etmeyi daha çok tercih ediyoruz. Temiz, gezinmesi kolay ve bize hızlı bir şekilde istediğimiz bilgileri verebilecek siteler istiyoruz. Bu tür web siteleri, gözümüze daha güvenilir görünüyor.Web sitesi eski ve modası geçmiş görünüyorsa veya kullanımı çok zorsa, çoğu insan üzerinde kötü bir izlenim bırakacaktır ve bu kullanıcılar geri gelmeyebilirler. Tam olarak aradıkları olabilecek bir ürün veya hizmetiniz olabilir, ancak siteniz bunu kullanıcıya aktaramıyor. Kötü bir web sitesi, işletmenizin veya kuruluşunuzun çok fazla çaba harcamıyor gibi görünmesine sebep olacaktır.

Sonuç olarak, SEO ve iyi bir web tasarımı birlikte yapıldığı zaman, en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Sitenizi tasarlarken bu faktörlere dikkat ettiğinizden emin olun.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan