Site Açılış Hızı Nasıl Ölçülür ve Nasıl Arttırılır ?

Site Açılış Hızı Nasıl Ölçülür ve Nasıl Arttırılır ?

Bir web sitesinin Google’da üst sıralarda çıkması için site açılış hızı oldukça önemlidir.

Siteniz için her ne kadar iyi SEO çalışması yaparsanız yapın yavaş açılıyor ise Google nezdinde siteniz kalitesiz olarak görünmektedir, bu da Google aramalarında üst sıralara çıkamayacağınız anlamına gelir.

Google’da üst sıralarda yer almak bir sitenin geleceği için oldukça önemli, çünkü günlük ziyaretçi sayısının çok büyük bir kısmı Google’dan karşılanır.

Google’da üst sıralarda olmak ilginizi çekmiyor olabilir, ancak siteniz hızlı açılmıyor ise ziyaretçiler sitenizin çalışmadığını düşünerek çıkabilir.

Yapılan istatistik çalışmalarına göre 5 saniye içerisinde açılmayan bir siteden ziyaretçi umudunu keserek çıkış yapıyor.

Site Açılış Hızını Nasıl Ölçerim?

Yeni bir ziyaretçi sitenizi kaç saniye de açıyor bunu görmek istiyorsanız birçok analiz aracı mevcut ancak herkes tarafından kabul gören birkaç araç şu şekilde;

Google Page Speed

Google tarafından geliştirilen bu analiz sistemi, en çok tercih edilen açılış hızı ölçüm sitelerinden birisidir. Amacımız zaten Google’ın gözüne girmek olduğu için, Google tarafından bir analiz sonucu almak oldukça faydalı olacaktır.

Yapılan analizler sonucunda sitenizin hem masaüstü sürümündeki açılış hızını hem de mobil sürümündeki açılış hızını gösteren bir skor alacaksınız.

Site adresinizi yazdıktan sonra birkaç saniye içerisinde sonuçlar karşınızda olacaktır. 100 üzerinden yapılan puanlamaya göre;

0 ile 49 arasında puan alan siteler başarısız ve yavaş olarak nitelendirilir.

50 ile 89 arasında puan alan siteler ise orta seviyede yer alır.

90 ile 100 puan arasında alan siteler ise başarılı olarak kabul edilir.

Aldığınız skora göre hangi alanlarda sorun yaşadığınızı gösteren bir tablo da iletilecektir.

GT Metrix

Dünyanın önde gelen site açılış hızı tespiti yapan sitelerinden birisi olan GT Metrix’de ise skorun yanı sıra açılış hızınızı saniye olarak da göstermektedir.

Google Page Speed’e göre daha detaylı bir rapor sunan GT Metrix oldukça başarılı bir hizmettir.

R10 Site Hız Testi

R10 Site hız testi 2021 yılında yapılan bir güncelleme ile oldukça başarılı bir hale geldi, aynı Google Page Speed’deki gibi skor veren sistem geliştirme yapmanız gereken konularda size bilgi veriyor.

Sitenin Geç Açılmasının Başlıca Nedenleri

Bir sitenin geç açılmasının birçok sebebi olabilir ancak başlıca nedenler şu şekildedir;

Script/Yazılım Seçimi

Özellikle özel olarak kodlanmış web sitelerinin temiz ve sunucuyu yormayan bir şekilde yazılmamış olması durumunda oldukça sıkıntılar çekilebilir. WordPress, Mybb, Vbulettin vb. hazır sistemler kullanıyorsanız bu hatalar minimuma indirilmiş olmaktadır.

Özel bir yazılım kullanıyorsanız bir profesyonele yazılımınızı kontrol ettirmeniz de mutlaka fayda olacaktır.

Eklentiler ve Temalar

Bu sorun ise genellikle hazır sistemlerde ortaya çıkmaktadır, özellikle WordPress altyapılı sitelerin yavaşlamasının en önemli sebeplerinden ikisi eklentiler ve temalardır. Doğru ve sade kodlanmayan tema ve eklentiler siteleri oldukça yavaşlatır.

Bu nedenle tema seçimini yaparken açılış hızına dikkat etmek oldukça önemli, eklenti seçimi yaparken de kullanıcıların yorumlarına bakmak ve siteyi minimum eklenti ile çalıştırmak çok önemli.

WordPress altyapısı kullanıyorsanız tema, eklenti ve sunucudan kaynaklanan gecikmeleri minimuma indirmenize yardımcı olacak eklentiler mevcut, öne çıkan eklentilerden birisi olan W3 Total Cache eklentisini kullanmak isterseniz “W3 Total Cache Kurulum Rehberi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sunucudan Kaynaklı Sorunlar

Sunucunuzun optimize olmaması birçok konuda sorun olacağı gibi sitenizin açılış hızını da ciddi anlamda etkileyebilir. Bu sorunlar genellikle ücretsiz olarak dağıtılan hosting hizmetlerinde ve çok uygun fiyatlı satılan hosting hizmetlerine görülür.

Sorunun sunucudan olduğunu düşünüyorsanız tek çözüm farklı bir servis sağlayıcısı ile çalışmak veya mevcut hosting hizmetinizin başka bir sunucuya taşınmasını istemektir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan