Web site renk uyumu nasıl seçilir?

Web site renk uyumu nasıl seçilir?

Web site tasarımınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biriside Web site renk uyumu dur. Web sitenizin renkleri ne kadar uyumlu ve özenle seçilirse kullanıcıların gözünde sitenizin değer artacaktır.

Web sitenizdeki tasarıma uyacak ve firmaların ana renklerine uyumlu şekilde alt renkler bulmak oldukça zordur. Sizin kimliğinizi bozmadan kullanıcıların beğenisini kazanmanız gerekmektedir.

Site renklerinin kullanıcılar üzerindeki etkisi

Kullanıcıların kısa süreli site ziyaretlerinin sebebi renk uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum ise SEO açısından çok etkili bir durumdur. Sitenizdeki yazıların ve diğer içeriklerin düzgün görünmemesi, okunmaması siteden hemen çıkma oranını arttırarak arama motoru sıralamalarında gerileme yaşamanızdaki etken sebeplerdir.

Web site renkleri nasıl seçilir?

Web tasarım yapanlar, sitesindeki tasarımın renklerini değiştirmek için uğraşanlar için birçok araç geliştirilmiş durumda. Yine de bu araçları kullanmadan önce sizin renk fikirleriniz çok önemli. Kurumsal firmaların web tasarımını yaparken Kurumsal kimliğe uyumlu olması son derece önemlidir. Kurumsal kimlikten şaşarsanız firmanın müşterileri sitelerini firma ile bağdaştıramayabilirler. Diğer türde siteler için ise kısa süreli renkler seçilmemeli seçtiğiniz renk içinize sinmelidir. Sitenizin sabit ziyaretçileri olabilir bu ziyaretçiler sitenizin tasarımı ile beraber renklerini de akıllarında tutacaktır. Kullanıcı deneyimi açısından önemli bir konudur. Renk seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise renk körleri için uyum. Renk körlerinin bazı benzer renkleri görmede sorun yaşayabiliyor bunun için özel araştırma yapılmalıdır.

Renkler arasındaki uyum nasıl bulunur ?

Bunun için geliştirilmiş özel araçlar ve siteler bulunuyor bunlardan birkaç örnek ile nasıl uyumlu renk bulacağınızı anlatacağız.

Arama motorlarına color palette ve color scheme aramalarını yaparak uyumlu renk seçici araçlara bakabilirsiniz.

  • coolors.co
    Coolors sayesinde kendi renk paletlerinizi oluşturabilir renklerin yan yana görünümünü inceleyebilirsiniz. Yaptığınız bu paletleri diğer kullanıcılara paylaşabilir müşterilerinize link yolu ile iletebilirsiniz.
    Sitede bulunan Trending bölümünde ise diğer kullanıcıların yaptığı ve en çok beğenilen renk paletlerini bulabilirsiniz.
  • colorhunt.co
    Color Hunt aracı kullanımı çok basit bir araçtır. Bu araçta kullanıcıların oluşturduğu renk paletleri direkt görebilir link yolu ile ve resim olarak bu renk paletlerini paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap
0 Yorum yapan