WordPress’te Child Sayfası Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te Child Sayfası Nasıl Oluşturulur?

WordPress’te Child Sayfası Nedir?

WordPress’te iki varsayılan içerik türüdür.  Yayınlar bir blogun parçasıdır ve ters kronolojik sırada görüntülenir. Normalde kategoriler ve etiketler ile düzenlenirler. Sayfalar, bir blogun parçası olmayan tek veya bağımsız içeriklerdir. Örneğin, ‘Hakkımızda’ sayfası veya ‘Bize ulaşın’ sayfası. Hiyerarşik olabilirler, bu da onları ebeveyn ve child sayfaları ile düzenleyebileceğiniz anlamına gelir.
Genellikle, iş siteleri bir web sitesi yapısı oluşturmak için child sayfaları kullanır. Bu sayede bir blog oluşturmadan bir web sitesi kurabilirler. İçerik pazarlama stratejisine bir blog eklemek isteyenler bunu sadece ayrı bir blog sayfası oluşturarak yapabilir. Ancak çok fazla sayfanız varsa, bunları düzenlemek zorlaşır. Child sayfalarının geldiği yer burasıdır.
‘Ebeveyn’ olarak daha geniş bir sayfa oluşturabilir ve daha sonra web sitesi yapınızı ve düzeninizi daha iyi düzenlemek için alt sayfalar ekleyebilirsiniz. Örneğin, ‘Hakkımızda’ adlı bir ana sayfa, ekip üyeleri, geçmişi, kariyerleri ve diğer sayfaları child sayfaları olarak alabilir. Herhangi bir alt sayfa kendi çocuk sayfalarına da sahip olabilir. Böylece sayfalarınız arasında ilişkiler kurabilir ve uygun bir web sitesi yapısı oluşturabilirsiniz.
Bu söylenecek olursa, WordPress’te bir alt sayfayı kolayca nasıl oluşturacağınıza bakalım.

Child Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Bir alt sayfa oluşturmak için bir üst sayfaya ihtiyacınız olacak. Ebeveyn olarak kullanmak istediğiniz bir sayfanız varsa, bu işi daha da kolaylaştırır. Yeni sayfa oluşturmak veya WordPress yönetici alanınızdaki mevcut bir sayfayı düzenlemek için Sayfaları Yeni Ekle’ye gidin. Sağ tarafta, Ana açılan kutusuyla Sayfa Nitelikler kutusunu göreceksiniz.
Ebeveyn açılır menüsünde, sitenizdeki tüm sayfaların listesini görürsünüz. Varsayılan olarak, ‘ebeveyn yok’ olarak ayarlanır. Bu, bu sayfanın ilişkilendirilemeyen tek bir sayfa olduğu anlamına gelir. Açılır menüden ebeveyn olarak kullanmak istediğiniz sayfayı seçmeniz gerekir. Bundan sonra, devam edebilir ve değişikliklerinizi kaydedebilirsiniz. Daha fazla alt sayfa oluşturmak için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
Alt sayfaları görüntülemek için, WordPress yönetici alanındaki ‘Sayfalar» Tüm Sayfalar ’sayfasına gidebilirsiniz. Ana sayfanın altında listelenen alt sayfaları göreceksiniz. İleri düzey kullanıcılar, WordPress kenar çubuğu widget’larında veya tema şablonlarında bir üst sayfa için alt sayfaların listesini otomatik olarak görüntülemek için diğer yöntemleri kullanabilir.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan