Ağ Gecikmesi Nedir?

Ağ Gecikmesi Nedir?

Web genelindeki makalelerin çoğu öncelikle WordPress optimizasyonları ve sitenizi hızlandırmak için optimizasyon taktiklerinden oluşmaktadır. Ağ ile bağlı gecikmeler, sunucu optimizasyonları hakkında ise hiç kimse makale yazmıyor ve göz ardı ediliyor. Ağ gecikmesi sadece aynı yerde değil farklı bölgelerde de oluşabilir. Ağ gecikmesi sorunu sadece bölgelerden kaynaklanmıyor tamamen sunucunuzdan kaynaklanan bir durum. CDN’nin ağ gecikmesini azalttığı doğrudur, ancak ağ gecikmesinin asıl nedeni ev sahibi yani sunucu sahibinin konumudur. Müşteriye hizmet vermek için çok belirgin bir konuma sahip olmanız gerekiyor.

Ağ Gecikmesi Nedir?

Ağ gecikmesi, bir ağ üzerinden veri iletimini yavaşlatarak süre oluşturur ve bu süre ağ gecikmesi adına geliyor. Günümüzde bu sorunla karşı karşıya gelebiliyoruz. Mesafe arttıkça gecikme süresi daha da artıyor. Bu yüzden size en yakın olan bir yerden sunucu veya hosting almanız her zaman önerilir. Gecikmeler sadece 1 tür değildir. Aynı zamanda 3 farklı çeşit gecikme bulunuyor. İletim Gecikmesi: Bu sorun sadece internet paylaşımı üzerinden dışa verilen bite göre değişiyor. Bu sorunlar genellikle kablosuz veya fiber optik internetlerde yaşanıyor. Fiber optik internetlerde T1 hattı üzerinde yaşanan bu sorun paketin büyüklüğüne göre değişiyor. Yayılma Gecikmesi: Bu gezinti amaçlı alınan veri paketlerinde yaşanan gecikmedir. Mesafe gittikçe arttığı için bu tür olaylar sık sık yaşanıyor. Kuyruk Gecikmesi: Bant genişliği aşılırsa o zaman ana bilgisayar veya yönlendirici sahip olduğunuz internetin hız sınırını yüklemeye başlar ve kuyrukta olan tüm hizmetler aktif oluyor. Bu durumda gecikme oluşmaya başlıyor.

Ağ Gecikmesi Önemli midir?

Eğer büyük bir firma, ajans veya e-ticaret sitesi değilseniz ağ gecikmesi sizim için iddialı bir sorun olmayacaktır. Çünkü, günlük olarak çok fazla medya dosyası, JavaScript, CSS ve diğer yazılımlar sıklıkla kullanılmadığı için size bir sorun oluşturmayacaktır. Ancak bu e-ticaret sitelerinde farklı bir deneyim sunuyor. Büyük firmaların sitelerinin yavaş çalışması müşteri kaybına neden olduğu için e-ticaret siteleri yüksek performanslı ve uygun konuma sahip bir alandan barındırma hizmeti ve alan adı almak zorunda. Bu yüzden e-ticaret siteleri daha yüksek fiyata düzenleniyor.  Yorum Yap
0 Yorum yapan