Dünyada En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Dünyada En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Programlama günümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Artık her dijital aletin arka planında programlama yer alıyor. Var olan cihaza ne yapması gerektiğini, hangi durumlarda ne tepkiler vermesi gerektiğini bu yolla açıklıyoruz. İlk başlarda C gibi deyim yerindeyse baba programlama dillerinden türeyen onlarca hatta yüzlerce programlama dili bugün piyasada. Çeşitli amaçlara hizmet eden çeşitli programlama dilleri insanlar tarafından öğreniliyor ve kullanılıyor. Peki dünyada en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir? Gelin bu yazımızda bu konudan bahsedelim. Öncelikle bilinmesi gerekir ki her programlama dili ile aynı işi yapamayız. Programlama dilleri hizmet ettikleri sektörlere göre seçilir. 

1. Lider : Java

Günümüzde mobil sektörün devlerinden birisi Java’dır. Çok yaygın bir kullanım yelpazesine sahip olan Java yıllar geçse de popülaritesini yüksek seviyelerde tutuyor. Windows, Linux ve Mac platformlarında rahatça kodlayabileceğiniz Java’nın günümüzde bilinen en iyi projelerinden birisi Minecraft isimli oyundur.

2. Efsanelerin Efsanesi : C

Programlama dilleri içinde en eskilerden ve programlama piyasasının atalarından birisidir. Öncelikle piyasada var olan çoğu programlama dili C ile oluşturulmuştur. Esnek ve anlaşılır bir dil olması C’nin popülaritesini arttırmıştır. Orta seviyeli bir dil olarak kabul edilen C hala programlama konusunda başvurulan bir üstad.

3. Büyük Patronlardan : C++

Benim ilk programlama deneyimim C++ ile olmuştu. Başlarda Çince gibi gelse de zaman içinde kıymetlim oldu. Yine piyasanın büyüklerinden birisidir. Kendisiyle oyun, elektronik devre ve bilgisayar programları kodlanabilir. Oldukça zor olan bu dil ile hayal gücünüzün aldığı hemen her şeyi yapabilirsiniz. Tabi çelik gibi sabrınız ve dayanıklı parmaklarınız varsa. 

4. Yeni Çocuk : Python

Son yıllarda oldukça popüler bir yere sahip olan Python, kolay öğrenilmesi ve uygulama yelpazesinin geniş olmasıyla beraber tercih sıralarında üst kısımlara yükseldi. Gerek web işlemleri gerek mobil uygulamalar gerek çeşitli işletim sistemlerinde kullanılan Python gayet ideal bir dildir. Öyle ki hemen her Linux geliştiricisi bu dili kullanır. Yeni başlayanlar için ideal ve hayal gücünüzü test edebileceğiniz bir dildir. 

5. Web’in Üstadı : PHP

PHP, başlı başına çok özel bir dünyadır. Günümüzde bir web geliştiricisinin kendi adından daha iyi bilmesi gereken bir dildir. Öncelikle ideal vakit ayırırsanız öğrenmeniz kolay olacaktır. Bunun yanında çok pratik yapmanız gerekir. Bu dilin avantajı mantıksal olarak kolayca uygulanabilmesidir. Forumlarda, bloglar da, e-ticaret sitelerinde ve dahi günümüz internetinin çoğunda kullanılan bu dilin en bilindik kullanım örneği Facebook’tur. Yelpazesini buradan anlayabiliriz. Ayrıca en sevdiğim dillerden birisidir. 

6. Web Demişken : JavaScript

Öncelikle isim benzerliği olsa da Java ile herhangi bir bağlantısı yoktur. JS tamamen web bazlı bir dildir. Son yıllarda oldukça yaygın kullanılmaya başlanan bu dilin özelliği web sitelerini süslemektir. Çeşitli animasyonlar, kullanım kolaylıkları gibi göze hitap eden konularda kullanılan bu dil oldukça güzel sonuçlar çıkartabileceğimiz bir dildir. 

7.Eskilerden : Delphi

Günümüzde yaygın olarak kullanılmasa da bu listede yer almayı hak eden baba dillerdendir. Zamanında programcı gençlere çok çektiren bu dil günümüzde hala belirli alanlarda faal olarak kullanılmaktadır.

Listemiz oldukça ayrıntılı oldu. Fakat şunu belirtmek isterim ki Java yıllardır ilk sırayı bırakmıyor. Bunun yanında son yıllarda yine efsanelerden olan Ruby, Perl gibi diller popülaritesini yitirdi. Bu yüzden onların işini yeni dillerle yapıyoruz. Listede favorim C++ olsa da en çok gelecek vaat eden dil tabi ki de Python’dur. Yeni başlayanlar için ideal olan bu dilin öğrenilmesinde fayda vardır.Yorum Yap
0 Yorum yapan