En İyi Blog Sistemi Hangisidir?

En İyi Blog Sistemi Hangisidir?

Blog Nedir?

Blog, kendi yazılarınızı paylaşabileceğiniz, kendiniz hakkında bilgi verebileceğiniz sistemdir. Sadece kendiniz hakkında değil aynı zamanda ajansınız içinde blog oluşturabilirsiniz. Blog aynı zamanda bir içerik paylaşımı sistemidir. Yani, tüm yazılarınızı blog’a ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda blog, arama motoru optimizasyonu için de önemli bir kriterdir. Blog için önemli olan düzenli ve özgün içerik girmektir.

Blog Sistemleri

Dünya genelinde en fazla kullanılan iki blog sistemi vardır. WordPress ve Blogger. Diğer blog sistemlerinden neden üst sırada olduğunu açıklayalım. Yani, blog sistemleri aşağıdaki özelliklerine uygun olarak sıralanıyor.

Kullanımı Kolay

Kullanım zor olduğu zaman yazılıma yeni başlayan birisi için çok zor olur. Bu yüzden daha kolay kullanıma sahip yazılım tercih ederler.

Açık Kaynaklı

Açık kaynaklı, olmasının en güzel yönü tüm kullanıcılar tarafından tema, eklentilerin oluşturulabilmesidir. Herkes istediği renge ve konulara uygun olarak tema oluşturabilir. Aynı zamanda eklentileri tüm dillerde çevirebilir.

Güvenlik Sertifikası

Global sertifika her zaman gereklidir. İster e-ticaret sitesinde ister ajans sitesinde olsun her zaman sertifika gereklidir. E-ticaret siteleri için sertifika her zaman gereklidir. Çünkü, alışveriş yaptığımız yerin güvenilir olup-olmadığını öğrenmemizin 1 yolu da sertifikadır.

Ücretsiz Olması

Yazılımın iyi olup olmadığını sadece resimlerden veya videolardan anlayamayız. Bu durumda bir Portföy’un olması gerekiyor. Eğer Portföy bulunmuyorsa o zaman bir ücretsiz demo sürüm olması gerekiyor. Eğer tamamen ücretsiz olursa bu daha iyi olacaktır.

WordPress Nedir?

WordPress en meşhur blog sistemi yazılımdır.. Bu yazılım sadece blog için değil aynı zamanda ajansların ve diğer sitelerin ana yazılımıdır. Yani, siteler bu yazılımın üzerine kuruluyor. WordPress kendi ücretsiz yazılımı ile 100 milyon kişiyi yazılımına çekti. Aynı zamanda kendi blogunuzu oluşturmak için alt alan adı almanıza olanak sağlıyor.
Örneğin bir blog sitesi açacaksanız birbu.wordpress.com olarak görünecektir. Kurulumundan kullanımına kadar her şeyi çok kolay. Kurulum için WordPress’e kayıt olup site oluşturmaktadır. Eğer kendiniz oluşturacaksanız o zaman resmi WordPress sitesinden arşiv dosyasını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise Dosya Transferi ile yazılımın dosyalarını sitenize kurabilirsiniz.

Blogger Nedir?

Blogger, yazılımı sırf blog için oluşturulmuştur. Yüzlerce teması sayesinde kendi blog sitenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Sürükle bırak kullanımı ile düzenlenmesi çok kolaydır. Tek tıkla yazıların üzerine gelerek başlığınızı ve sitenizi düzenleyebilirsiniz. Aynı WordPress gibi kendi blog’nuzu oluşturmaya çalışırsanız birbu.blogger.com gibi görünecektir.
WordPress’ten bir sayı düşük olmasının asıl nedeni alt alan adlarında sertifika olmamasıdır. Ancak kötü yanlarından bir tanesi sadece resmi blogger sitesinden alt alan adı olarak kullanabilirsiniz. Yani yazılımı kendi sitenize yükleyemezsiniz. Bu yüzden WordPress daha öne çıkıyor.
Yazının Devamı
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan