Google Site Kit Nedir?

Google Site Kit Nedir?

WordPress Nedir?

Açık kaynak kodlu, ücretsiz, blog, e-ticaret, kurumsal sitelerin alt yapısı olan yazılımdır. Şuanda dünya üzerinde %20-35 internet sitesi WordPress’i kullanmaktadır. Düzenli güncelleme gelmesi ile her geçen gün kendini geliştiren WordPress’in içerik yayıncıları yani blogcular için çok güzel bir platform. Ücretsiz alt alan adı sayesinde sizde hemen web sitesi oluşturabilir ve yazılarınızı paylaşabilirsiniz.
Bildiğiniz gibi 5.0 güncellemesinin ardından Google Site Kit WordPress eklentisi çıktı.

Google Site Kit WordPress Eklentisi

Asıl konumuz ise, WordPress tarafından gelen bu güncelleme ile beraber Google tarafından WordPress ekosisteminin çok uzun süredir ihtiyaç duyduğu bir eklenti yayınlandı. Google Site Kit isimli WordPress eklentisi dün Google Webmasters resmi Twitter hesabından paylaştı.

Google Site Kit İle Bizi Neler Bekliyor?

Eklenti henüz beta ve açık dünyaya sunulmadı. Buradaki bağlantıdan erken erişim yani demo isteğinde bulunabilirsiniz. Formu güzel bir şekilde doldurursanız Google olumlu cevap ile size erken erişim sürümünü gönderecektir. Aksi taktirde, Google 2019 ortalarında veya sonlarında eklentiyi beta olarak herkesin kullanımına açmayı planlıyor.

Google Site Kit Bizlere Neleri Sağlıyor?

Dört önemli Google yazılımlarını WordPress panelinizde tek bir alana toplayan Site Kit, web sitenizin gelirlerini ve akış performansını kolayca yönetmenizi ve takip etmenize olanak sağlıyor. Google’dan Mariya Moeva (Ürün Yöneticisi), bu eklenti sayesinde sitelerin optimize edilmesine, para analizlerinin takip edilmesine yardımcı olmak için şuanda dört aracı entegre ettiklerini söylüyor. Bu araçlar:
Search Console: Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl gözüktüğüne, kullanıcıların içeriğinize nasıl erişim sağladıklarına dair verileri bir alana getiren araçtır.
Analytics: Kullanıcılarınızın sitenizde nasıl gezdiğine ve kullanımlarına dair verileri toplayarak size sunuyor.
AdSense: Sayfalarınız ve yazılarınız üzerinden kazançlarınızı düzenli takip etmenize olanak sağlıyor.
PageSpeed Insights: Gerçek verileri kullanarak siteniz ile ilgili performans sorunlarını ve optimizasyon önerileri sunuyor.

Google Site Kit Eklentisinin Avantajları Nelerdir?

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere 3 adımda Google Site Kit eklentisine Google araçlarınızı bağlayabilirsiniz.
Sitenizdeki içeriklerin aldığı toplam görüntülenme sayısını, Google SERP üzerinde ortalama görünüm değerlerini ve CTR gibi birçok metriği belli zaman aralıkları ile takip edebilirsiniz. Her zamankinden daha yüksek değerlere ulaştığınızda eklenti size e-posta ile bilgilendirici mail atar.
WordPress’in en kullanışlı özelliklerinden biri olan yönetici çubuğunu alanına eklenmesi ile Site Kit kısayolu ile sitenizdeki yazılarınızın istatistiklerini kolayca inceleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Google ürün geliştirme ekibi uzun zamandır WordPress kullanıcılarının ve ihtiyaç duyulan ürünü ortaya çıkarmış gibi görünüyor. Umarım yakın zamanda tüm dünyaya açık şekilde yayınlanır.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan