.HTACCESS ile HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

.HTACCESS ile HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Günümüz de SSL sertifikası kullanımı Google tarafından zorunlu kılındı, SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerine giriş yapılırken “Güvenli Değil” uyarısı gösteriliyor.

Bu nedenle bir web siteniz varsa mutlaka SSL Sertifikası kullanmanız gerekmektedir, SSL sertifikası ücretli olarak satılsa da ücretsiz almanın da yöntemleri var.

Bir SSL sertifikasına sahip değilseniz Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır? adlı yazımıza ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ancak işler SSL sertifikasının alınması ve kurulması ile bitmiyor, siteniz halen https yerine http protokolünü kullanıyor olabilir, bu durumda sertifikanız aktif olsa bile “Güvenli Değil” uyarısı verebilir.

WordPress altyapısı kullanıyor iseniz hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan Really Simple SSL eklentisini kurarak tüm linklerinizi https protokolüne yönlendirebilirsiniz. Bu eklentiyi kullanmak istiyorsanız “Really Simple SSL Eklentisi Kurulumu” adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sitenizi eklentiler ile yormak istemiyorsanız veya WordPress altyapısı kullanmıyorsanız yine basit bir şekilde tüm linklerinizi https protokolüne yönlendirebileceğiniz bir seçenek daha var.

.htaccess ile https yönlendirme

Öncelikle CPanel üzerinden dosya yöneticisi aracılığı ile veya Filezilla gibi bir FTP programı ile sitemizin ana dizinine giriş yapıyoruz.

Ana dizinde bulunan .htaccess dosyasını bir not defteri programı ile açıyoruz. (Bu dosyayı değiştireceğimizden dolayı yedeğini almanızda fayda var)

Dosyanın en son satırına aşağıdaki kodu ekleyerek kaydediyoruz ve çıkıyoruz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Siteyi tekrar açtığınız da normalde http protokolü ile açılan tüm sayfaların artık https protokolü ile açıldığını ve güvenli olarak işaretlendiğini göreceksiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan