İçerik Nasıl Oluşturulmalıdır?

İçerik Nasıl Oluşturulmalıdır?

İçerik Nedir?

İçerik, bir konunun anlaşılabilmesi adına günümüz teknoloji çağında yazılması önem arz eden bir ön bilgidir. İyi bir başlık ile başlanılması gerekir. Başlıktan sonra konunun temasına göre alt basamaklar belirtilir. Net bir içerik için konuya hakim olunması önemlidir. Yazarın bilgi birikimi içeriği doğru kelimelerle belirtebilecek yeterlilikte olmalı ve içerik hazırlanırken yazım kurallarına dikkat edilmelidir.

İçerik yazılırken ifade edilmek istenen konu doğru kelimelerle aktarılmalı ve net olarak ortaya konulmalıdır. Örnek vermek gerekirse bir bilgisayar yazılımı hakkında içerik yazılıyorsa; içerik hazırlanırken bilgisayar terimleri ve yazılım bilgileri konusunda donanımlı olunması içeriği daha bilgilendirici kılacaktır.

İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazılma başlanırken konuyu net olarak belirten bir başlık seçildikten sonra konu hakkında ön bilgiler verilir. Ön bilgiler verildikten sonra daha anlaşılır olabilmesi adına konunun hangi açıdan önemi olduğu belirtilmeli ve varsa konu hakkında örnekler verilmelidir. Örnek olay veya durumla açıklama içeriği okunurken daha anlaşılır kılacaktır. Konunun önemi ve örnek durum belirtildikten sonra yazılan içerik konuyu okuyucunun zihninde anlaşılır bırakacak şekilde sonlandırılır.

İçerik hazırlama yukarıdaki gibi temel durumlara dikkat edilerek yapılırsa daha iyi sonuç alınacaktır. Hem açıklanan konu hakkında iyi bilgi aktarılmış olunacak hemde örnek verilerek zihinde canlandırılmış olacaktır. Anlatılmak istenen bir durum ele alalım. Evden eve taşımacılık konusu içeriğinin yazımını düşünürsek bunun önemi ve müşterinin firma seçimi ile ilgili seçenekleri güzelce açıklanmalıdır. Firmanın olumlu ve olumsuz yönleri,taşımacılığın müşteri memnuniyeti açısından sonuçlandırılma aşamaları açıklanmalıdır.

Bir başka içerik örneği olarak ilaç sektörünü düşünebiliriz. Şirketin ilaç hakkındaki içeriği hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler bu ilacın kontrollü deneylerle desteklenmiş sonuçları ve kullanım bilgisini içermelidir. Böylece ürün en iyi şekilde tanıtılmış ve kullanıcının her açıdan bilgilendirilmesi sağlanmış olacaktır.

Son Olarak

En iyi içerik ürünün yada durumun kendisi hakkında bilgi sahibi kişilerce yazılır.Konu hakkında yeterli bilgi edinilme den tanıtma yoluna gidilmemelidir. Kullanılacak kelimeler hedef kitle açısından anlaşılır olmalıdır. Çünkü anlaşılmaz bir kelime yığını zaten içeriğin yazımını boşa çıkarır. Olabildiğince yalın ve sade bir dil kullanılarak yazım yapılmalıdır.

Dolaylı bir anlatım  olarak değil direkt anlatım tercih  edilmeli öznel ifadeler konuya karıştırılmamaya dikkat edilmelidir.

 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan