İçerik Nedir?

İçerik Nedir?

Günümüzde bilgi akışı ve karşımızdaki kişiye hitap etmek için çeşitli iletişim yollarına başvururuz. Gerek konuşmak gibi temel bir iletişim aracı olsun gerek yazı gibi ekipman dahilinde bir iletişim aracı olsun bir içeriğe ihtiyaç duyarız. Peki içerik nedir?

İçerik Nedir?

İçerik, var olan bir konu üzerinde bilgi aktarımı esnasında kullanılacak verilerdir. Bu veriler sayesinde bir konu üzerinde konuşurken veya yazarken nasıl bir yol izleyeceğimiz belli olur. İçeriğin karşımızdaki kişiye hitap etmesi önemlidir. İkna kabiliyeti ve muhatap aldığımız kişi üzerinde olumlu bir etki bırakmak için arka planda güçlü ve etkileyici bir içeriğe sahip olmamız gerekir.

İçerik İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik seçiminde önemli olan bazı unsurlar vardır. Öncelikle içeriğinizin hedef kitleye hitap etmesi ve anlaşılır olması gerekir. Hangi meslek veya yaş grubuna hitap edecekseniz ona göre içeriğinizi belirlemeniz gerekir. Bunun yanında içeriğinizin ilgi çekici olması ve anlatım olarak etkileyici bir anlatıma uygun olması gerekir. İçeriğin iyi olması demek konunun daha iyi anlatılması veya anlaşılması demektir. Bu sayede bir konuyu daha iyi aktarabilir veya konu hakkında daha kolay bir şekilde fikir sahibi olabilirsiniz. İçerikte herhangi bir bilgi eksikliğinin veya var olan bir konu üzerinde ihtimaller üzerinden ortaya çıkan öznel bir yargının olmaması gerekir. Bu yüzden içeriğinizde kesin bilgi kullanımına dikkat etmeli, öznel yargılarınızı size ait bir düşünce olduğunu belirterek kullanmalısınız. Kaliteli ve konu amacına hizmet eden bir içerik sayesinde daha kolay iletişim kurabilir ve konu üzerinde daha iyi etkileşime geçebilirsiniz.

İçerik, aslında günümüzdeki her türlü konuşmanın, bilgi akışının, haber akışının ve hitabet unsurlarının ana hatlarıdır. İçeriğin konuları sayesinde bu durumlar şekillenir. Kaliteli ve özgün bir içerikle karşınızdaki kişiyi kolayca etkileyebilir, üzerinde konuştuğunuz konu ile ilgili daha kolay etkileşimde bulunabilirsiniz. Bunun yanında iyi bir içeriğe sahip olmak nereden başlayacağını ve nereye değineceğini bilmektir. Bu sayede herhangi bir bilgi karmaşası yaşanmaz ve iletişim unsurlarında herhangi bir bozukluk veya kopukluk olmaz. İçerik dediğimiz şey tanımı basit olsa da hepimizi oldukça ilgilendiren ve özen göstermemiz gereken bir konudur.

 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan