Instagram’a Açıklamaya Eklemeden Hashtag Kullanma Özelliği Geliyor

Instagram’a Açıklamaya Eklemeden Hashtag Kullanma Özelliği Geliyor

Dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformu Instagram’a açıklamaya eklemeden Hashtag kullanma özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar açıklama kısmına Hashtag eklemeden Hashtag kullanabilecek.

Instagram’a Açıklamaya Eklemeden Hashtag Kullanma Özelliği Geliyor

Daha önce Facebook tarafından satın alınan ve satın alma işlemi gerçekleştikten sonra hızla büyüyen ve 1 Milyar kullanıcı sayısına en hızlı ulaşan sosyal medya platformu Instagram’a dikkat çekici bir özellik geliyor.

Geçtiğimiz günlerde testleri gerçekleştirilen yeni özellik sayesinde Instagram kullanıcıları gönderi paylaşırken Hashtag’leri açıklama bölümüne eklemek yerine açıklama bölümünün altında yer alan “Hashtags” bölümünden paylaşıma eklemek istedikleri Hashtag’leri seçebilecek.

“Keşfet” Bölümünde Listelenme Olanağı Devam Ediyor

Bu özelliği kullanan gönderiler keşfet bölümünde listelenme konusunda herhangi bir sıkıntı olmayacak. Tıpkı açıklama kısmına eklendiği gibi gönderinin Hashtagler bölümünde seçilen tüm Hashtaglerde “Keşfet” bölümünde listelenme imkanı var.

Instagram’ın gerçekleştirdiği teste A/B testi diyebiliriz. Çünkü bu yeni özellik sadece bazı kullanıcılarda kullanıma sunuldu. Bu durum özellikle başta arama motorları olmak üzere bir çok platformda sıkça rastladığımız bir şey. A/B testinin ne olduğunu bilmiyorsanız, sizi “A/B Testi Nedir?” başlıklı yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Kendi kullanıcı hesabında A/B Testi yapılan bir Bilgisayar Bilimleri öğrencisi Jade Manchun Wong tarafından fark edildi. İşte test özelliği farkeden Wong’un Twitter’da paylaştığı tweet ve o tweet’te yer alan ekran görüntüleri.

Paylaşılan ekran görüntüsüne göre yeni hashtag alanı hemen açıklama bölümünün altında yer alıyor.

Peki Bu Özellik Neden Geliştirildi?

Çok fazla kişi tarafından görüntülenen paylaşımlarda, paylaşımı yapan kullanıcının, paylaşılan görsel hakkında daha fazla detay verebilmesi ve açıklama alanının karmaşadan kurtulması nedeniyle hashtag bölümü açıklamalar kısmından kaldırılıyor.

Şuan hali hazırda Instagram üzerinde bir paylaşım gerçekleştirmeye kalktığınızda 2.200 karakter ve bu 2.200 karakterin içerisinde sadece 30 hashtag kullanabiliyorsunuz. Hashtag bölümünün açıklama bölümünden ayrılması ile beraber Hashtag’lere kullanılan karakterler 2.200 karakter olan açıklama sınırından düşmeyecek.

Buna benzer bir uygulama daha önce Twitter üzerinde yapılmış ve Twitter’a eklenen görseller o zamanlar 140 olan karakter sınırından düşmeyecek şekilde yeniden düzenlenmiş. Bir süre sonra 140 olan karakter sınırı ise 280’e yükseltilmişti.

Kaynak : Search Engine Journal

Yorum Yap
0 Yorum yapan