PHP Nedir?Diğer Yazılım Dillerinden Farkı Nedir?

PHP Nedir?Diğer Yazılım Dillerinden Farkı Nedir?

PHP Nedir?

Hypertext Preprocessor anlamıyla dünyada tanınan yazılımıdır. PHP, dinamik olarak oluşturulmuş web sayfalarını daha güzel hale getirmek için güçlü ve yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir sunucu tarafı olan komut dosyası yazılım dilidir. PHP betikleri sunucu üzerinde yürütülür ve sonuç tarayıcıya düz HTML diliyle olanak sağlar. Aynı zamanda MySQL, PostgreSQL, Oracle, dahil olmak üzere tüm popüler veritabanlarının sayısı ile entegre edilebilir. Sadece veritabanıyla değil aynı zamanda sunuculardada performansı daha fazla olduğu görüldü. Popüler sunucuların Sybase, Informix ve Microsoft SQL Server ana yazılımlarından bir tanesdir.
PHP normal bir HTML web sayfalarına yerleştirilebilir. Başlangıç kodlarını böyle bir basit kodla belirtebiliriz:Birbu Dijital Reklam Ajansı


// Display greeting message
echo ‘Hello World!’;
?>

Basit bir kod parçacığı şeklinde gösterdik. Bu kodları yazınca ana sayfa ekranın “Hello World!” yani “Selam Dünya!” yazısı ortaya çıkıyor.

PHP İle Neler Yapabiliriz?

Bu yazılımla yapabileceğiniz fazla araç ve uygulama bulunuyor:

  • Kurumsal sayfalar veya dosyalar oluşturabilirsiniz.
  • Sunucudaki dosyaları oluşturabilir, açabilir, okuyabilir, yazabilir ve kapatabilirsiniz.
  • Kullanıcı bilgileri, e-posta, kredi kartı bilgileri ve daha fazlası gibi bir web forumundan veri toplayabilirsiniz.
  • Web sitenizin kullanıcılarına e-posta gönderebilirsiniz.
  • Web sitenizin ziyaretçisini takip etmek için çerez gönderebilir ve alabilirsiniz.
  • Veritabanınızdaki bilgileri saklayabilir, silebilir ve değiştirebilirsiniz.
  • Web sitenize yetkisiz erişimi kısıtlayabilirsiniz.
  • İnternetten güvenli aktarım için verilerinizi şifreleyebilirsiniz.

PHP’nin Diğer Yazılım Dillerinden Avantajları Nelerdir?

ASP.NET veya JSP gibi diğer sunucu tarafındaki dilleri biliyorsanız, bu yazılım dilini bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. PHP’nin diğer dillere göre seçilmesinin birkaç avantajı vardır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Kolay Öğrenim

Öğrenmesi ve kullanması kolaydır. Web geliştirmeye yeni başlayan yeni başlayanlar için bu yazılım dili, genellikle öğrenmek için en iyi ve tercih edilen betik dili seçeneği olarak kabul edilir.

Açık Kaynak

Bu yazılım dili, kaynak kodunu ücretsiz olarak indirilip kullanıma sunan dünya çapında bir geliştiriciler topluluğu tarafından geliştirilmekte ve sürdürülmektedir. Gelecekteki güncellemeler de dahil olmak üzere, bireysel veya ticari projeler için PHP kullanımı ile ilgili herhangi bir maliyet yoktur.

Uyumluluk

Microsoft Windows, Linux gibi çeşitli platformlarda çalışır. Windows, Linux, Mac OS, vb. Bugün Apache, IIS ve diğer tüm sistemlere uyumluluk göstermeye çalışıyor.

Performans

Bu yazılımda yazılmış betikler genellikle ASP.NET veya JSP gibi diğer betik dillerinde yazılanlardan daha hızlı çalışır. Genellikle çoğu zaman yazılım dilinde güncellemeler performans üzerine geliyor. Bu da ticari iş yapan siteler veya uygulamalar için en önemli şeylerden birisi.

Geniş Topluluk

Dünya çapında topluluk tarafından desteklendiği için, bu yazılım dili için yardım veya dokümantasyon bulmak son derece kolaydır. Açık kaynak olduğu için her forumun yazılım platformun da kolaylıkla PHP’ni görebilirsiniz.Yorum Yap
0 Yorum yapan