Şema İle Sitenizi Şahlandırın

Şema İle Sitenizi Şahlandırın

Bir web site sahibinin ilk önce yapması gerekenlerden birisi sitesinin arama motorları tarafından düzgün indexlemesidir. Arama motorlarının sitenizi düzgün kontrol ede bilmesi için, Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO’nun güncel adımlarını takip etmektir. Siteniz WordPress ile kurulmuşsa, o zaman güzel bir başlangıç yapmışsınız. WordPress bir SEO dostu platformdur. WordPress Başlangıç bölümünde basit özellikleri bize sağlıyor. Ayrıca eklentiler ve tema kullanımı yolu ile SEO özelliklerini genişletebilirsiniz. Kısacası, WordPress kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılaya bilmek için özelleştirilmiş SEO stratejisi oluşturmanıza olanak sağlar. Bugün SEO alanı son derece önemli bir hale gelmektedir. Web sitenize Şema İşaretlemesi eklemek pratik bir şekilde arama motoru sıralamanızı arttırabilir. Aynı zamanda sitenizi kullanıcı dostu yapar.

Şema Tanıtımı

Arama motorları web sitenizin içeriği ile taradığı zaman, tüm içerikler bir bağlam içerisinde yer almalıdır. Bu şekilde daha hızlı ve daha yüksek sonuçlar elde edersiniz. Başlıklar, meta açıklamaları ve anahtar kelimeler tüm arama motorlarının dostudur. Örneğin, bir siteniz bulunuyor ve başlığında “Web Tasarımcısı İstanbul Şehri” yazıyor. Tam bu sırada ortaya Şema dahil oluyor. Şema varsayılan başlığı daha kısaltılmış ve daha belirgin halidir. Şema başlığınızı “İstanbul’un Web Tasarımcısı” olarak değiştirir. Yani Şemanın asıl işi biçimlendirmeyle kaynaklanıyor. Google, Yahoo, Yandex arama motorları tarafından Şema özellikleri düzenlenmiştir. Geçen yıla nispeten bu yıl arama motorları Şema’yı daha fazla önemsiyor. Aynı zamanda Şema içeriğimize bir kapı arkası anahtar kelime belirler. Anlatım bozukluğunu düzenleyerek üstte belirtmiş olduğumuz “İstanbul’un Web Tasarımcısı” yazısında Web Tasarım anahtar kelimeye çevriliyor.

WordPress Şema Kullanımı

WordPress Şema konusunda kullanıcılarına çok büyük avantaj sunuyor. Bu avantajlardan biriside özelleştirilebilir olmasıdır. Şema kullanımına gelirsek, kullandığınız tema Şema kullanıyor olabilir. Veya kurduğunuz bir SEO eklentisi Şema’yı otomatik olarak düzenlemiş olabilir.

Şema Testi

Google’un diğer arama motorlarından en büyük farkı da kullanıcılarına yönelik binlerce testidir. Google testlerinden Yapısal Veri Test Aracı bölümüne gelin. Sitenizin alan adını girdikten sonra içeriğinizin analinizi bildirmek için bir içerik yazın. Örneğin, https://birbu.com/2019-seo-taktikleri/ . Daha sonra “RUN TEST” butonuna tıklayarak testi başlatın. Ardından analizde neleri yanlış neleri doğru yaptığınızı gösterecektir. Analizin cevabında bazı zorunlu alanlar vardır. Bu alanlar ise her bir arama motorunda bulunuyor.

Eklenti Aracılığıyla Şema Oluşturma

WordPress’in açık kaynaklı olması burada işimize yarayacaktır. Başlangıç bölümünden Eklentiler bölümüne geçiş yapın. Arından arama bölümüne “Schema” yazın. İndirdikten sonra zaten kolay bir yapıya sahip. Sayfalarınız yerlerini, logonuzu, ve diğer bilgilerinizi aldıktan sonra Kaydet butonuna tıklayın. İşlem bu kadardır.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan