SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

SEO(Search Engine Optimization) kelimesi dış ülkelerden dilimize gelmiş ve anlamı SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) olarak geçiyor. Çünkü, SEO tamamen arama motorları ile ilgilidir.
Öncelikle SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkartarak ziyaret ve müşteri potansiyelinizi arttırmaktır. Bunu yapabilmek için belli başlı SEO kriterlerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde arama motorları sonuçlarında sitenizi üst sıralarda görebilirsiniz. Peki bu potansiyele erişmek için SEO nasıl yapılır? Gelin bunu inceleyelim.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Yapılır?

SEO yapabilmek için siteniz üzerinde belirtilen SEO kriterlerini yerine getirmeniz gerekiyor. Bu kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde emin olun çok kaliteli bir siteye sahip olacaksınız. Bu kriterleri yerine getirdikten sonra sitenizi Google botları ziyaret edip belli bir değerlendirmeye tabi tutar. Kriterleri yerine getirmiş siteler içeriği ile ilgili arama sonuçlarında üst sıralara yükselir.

SEO Kriterleri Nedir?

İlk ve en önemli SEO kriteri özgün olmaktır. Kopya içerik kolayca farkedilir ve etik değildir. Özgün içerik üreterek sitenizin kimliğini daha etkileyici kılabilirsiniz. Bunun yanında içeriğinizde anahtar kelime bulundurmanız ve imla kurallarına dikkat etmeniz de önemlidir. Sitenizin içerik kısmı SEO için oldukça önemlidir. İçerik dışında sitenizin tasarımı da önemlidir. Mobil uyumlu sitenizin olması gerekir. Ayrıca siteniz üzerinde sitemap.xml bulundurmanız gerekmektedir. Bu sayede siteniz hakkında bilgi sahibi olmak kolaylaşır. Sitenizin temel dinamiğinin yanı sıra sosyal medya kullanımı da önemlidir. Site içeriğiniz ile paralel sosyal medya paylaşımları yapmak gerekli bir kriterdir. Bu sayede reklam yapabileceğiniz gibi sitenizi üst sıralara da çıkartabilirsiniz. Diğer önemli bir konu da sitenizde telif ihlaline yer vermemeniz. Sitenizde kullandığınız tema veya görsellerin telif hakkı ile ilgili yükümlülükleri yerine getirmiş veya satın almış olmanız gerekmektedir. Bu ileride sizin için sorun olabileceği gibi SEO sıralamanızı da düşürecektir.

İnternet ortamında sitenizin gerek ziyaretçi alması, gerek müşteri kazanması açısından arama motorlarında ilk sıralara yükselmesi önemlidir. Bunun için çeşitli SEO kriterlerini yerine getirmemiz gerekir. Bu kriterler sitenizi daha etik ve daha hitabet olarak güçlü bir site haline getirecektir. Gerek tasarımsal gerek içerik açısından sitenizi daha iyi bir hale getirerek arama motorlarında üst sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz. Unutmayın siteniz sizin sanal alemdeki iş yeriniz veya kimliğiniz.Yorum Yap
0 Yorum yapan