Tasarımcılar için SEO İpuçları

Tasarımcılar için SEO İpuçları

Google’da üst sıralara çıkmanın öneminin her geçen gün artmasıyla birlikte tasarımcılar için SEO ipuçları da bir o kadar önem kazanmaya başladı. Çoğu kişi ve kurum için yeni sayılan, ancak aslında internet var olduğundan beri hep hayatımızda olan Search Engine Optimization (SEO) yani Arama Motoru Optimizasyonu, rekabetin artmasıyla farkındalık kazanılan ve daha bilinçli kullanılmaya başlanan bir çalışma haline geldi.
Teknolojinin bizlere sağladığı nimetler sayesinde günümüzde web sitesi yaptırmak gibi hizmetler de artık eskisi kadar zor ve zahmetli değil. Durum böyle olunca blog siteleri, alışveriş siteleri, ticari siteler gibi birçok kategoride SEO rekabeti hızla artışa geçti. Artık Google’da öne çıkmak, eskisinden daha değerli ve önemli. Rakiplerin hızla çoğalması ve bu önemin de artması, SEO uyumu çalışmalarını web siteler için olmazsa olmaz bir önceliğe yükseltmiş oldu.
SEO planlamanızın en doğru şekilde yapılması sizi kolaylıkla rakiplerinizden öne taşıyacaktır. Ancak unutulmaması gereken önemli etkenlerden biri ise web site tasarımının da SEO’ya uyumlu olarak düzenlenerek SEO çalışmalarınızı desteklemesidir. Bir kullanıcı web siteniz ile karşılaştığında ilk izlenim etkisini oluşturacak olan ilk unsur kuşkusuz tasarım ve görselliği olacaktır.

Tasarımcılar için Renkler Hakkında 5 İpucu

Web sitenin tasarımı kullanıcının sitedeki davranışlarını etkileyeceği ve bu davranışlar sitenin sıralamasını değiştireceği için, kullanıcı deneyimini ön planda tutan Google’a web sitemizi sevdirmemiz oldukça önem arz ediyor.
Bu noktada da gerekli olan tasarım optimizasyonu için iş tasarımcılara düşüyor. Biz de tasarımcılar için SEO ipuçları rehberi hazırlayarak gözden kaçırılmaması gereken detayları kısa ve pratik bir şekilde hazırladık.

Grafik Tasarım Terimleri Sözlüğü

Tasarımcılar için SEO İpuçları

Web Tasarım ile SEO İlişkisi

Çoğu web sitesi için tasarım yapıldıktan sonra SEO uyumu çalışmaları yapılıyor. Ancak bu durum hatalı indekslemelere sebebiyet vereceğinden hem daha fazla zaman alacak hem de işi daha zor hale getirecektir. Bu nedenle eğer mevcut bir site SEO uyumlu web sitesine dönüştürülmeye çalışılmıyorsa, yeni yapılacak web sitenin tasarım çalışmaları, başlangıcından itibaren SEO çalışmaları ile birlikte düşünülerek yapılmalıdır.

HTML5’in Önemi

Web sitenizin tasarımı HTML5 teknolojisine uyumlu olması ve kod yapısının buna göre yazılması SEO başarısı için en önemli unsurların başındadır. Kodlarınızın kolay okunabilir olması öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Minimalist Kodlama

Kodları ne kadar sade kullanırsanız arama motoru da sizi o kadar sevecektir. Gereğinden fazla kullanılan etiketler, CSS ve javascriptlerin yoğunluğu Google ve diğer arama motorlarının sayfanızı taramasını zorlaştıracaktır. Bu da sayfanızın hızının yavaşlamasına etki edecektir. Bunun önüne geçmek için oluşturacağınız tasarımların CSS ve JS tanımlarını mümkün olduğunca sade kodlarla ve ayrı dosyalarda bulundurup, sayfaya link ile bağlayabilirsiniz.

Genişleyebilen Div

Minimalist kodlamayla bağlantılı olarak genişleyebilen div ögelerine de yer verebilirsiniz. Alt-text’leri olmayan panellere ekleyeceğiniz genişleyen div ögelerinin üzerine tıklandığında çıkacak olan metin istenilen uzunlukta olabileceğinden SEO performansını arttırırken, tasarım optimizasyonuna da katkı sağlamış olacaktır.

Responsive

Web sitelerinde optimum görüntüleme sağlayan responsive tasarım Google’ın sevdiği ve SEO’da başarıyı getiren önemli detaylardan biri. Çünkü günümüzde internetin mobil kullanım oranının diğer cihazlara kıyasla daha yoğun olması, web sitenin responsive tasarımına da uygun olmasının önemini vurguluyor aslında. Dış bağlantıları koruması, siteden çıkış oranının daha düşük olması gibi avantajları da trafiği arttırmasına artı olarak sayılabilir.

Yazı Tipi

Web yazı tiplerinden birini seçmeniz optimize edilerek iyi tasarlanmış bir site için önemli etkenlerden biridir. Görsel açıdan değişiklik yapmak isterseniz de efektler ve call to action gibi ögeleri kullanarak hem göze hitap eden hem de SEO uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanılan Görseller

Arama motorları SEO için kullandığınız görselin ne kadar güzel ve ne kadar uygun olduğuna değil, yazdığınız alt metnine bakıyor. Bu nedenle kullanacağınız görseli eklerken, alt-text koduna görsele en uygun metni girmeniz web sitenizi yukarıya taşıyacaktır. Kullanacağınız imajlar için dosya isimlerine anahtar kelimeleri vermeniz de bir diğer ipucu. Seçilen görsellerin özgün olmasına ve küçük boyutlarda olmasına da dikkat edilmelidir.

Kullanıcı Deneyimi

Google’ın kullanıcı deneyimine önem verdiğinden bahsetmiştik. Web sitenin görsel açıdan da tasarımının kullanıcı dostu olarak düşünülerek hazırlanması, trafiğinizi ve kullanıcının sitenizde kalma süresini arttıracağından dolayı SEO için oldukça önemlidir. Örneğin, reklamların içeriğin önüne geçmemesi ve doğru yerleştirilmesi, gereğinden fazla detaylı formlar, kullanıcıyı yönlendirmeyen veya bilgi içermeyen hata sayfaları gibi detaylar için de dikkatli çalışmalar yapmak gereklidir.
Web sitenizin SEO dinamikleri, tasarım tarafında bahsettiğimiz bu detaylar göz önünde bulundurularak ve kullanıcı deneyimini öne çıkarılacak şekilde planlanırsa siteniz için çok yönlü bir etki sağlayacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan