Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur?

Ücretsiz Blog Nasıl Kurulur?

İlk konumuzda WordPress ve Blogger hakkında konuşmuştuk. Bugün ise ücretsiz blog açmayı öğreteceğiz. Ücretsiz blog açmanın 2 yolu vardır.

  • Resmi Alt Alan Adını Alarak
  • Ücretsiz Alan Adı Alarak

İlk önce en kolay ve en basiti olan resmi alt alan adı alarak başlayalım. İlk olarak global WordPress adresine gidelim. Daha sonra Kayıt Ol butonuna tıklayarak kayıt olun. Karşınıza “Kendi Web Sitenizi Oluşturun” butonu çıkacak. Daha sonra ise sizden deneyimlerinizi ve sitenizin konseptini isteyecektir. Sonra ise web sitenizin alan adını isteyecektir. Alan adınızı yazdıktan sonra dikkat etmeniz gereken altında “Ücretli Paketlere Dahil” yazısının olmamasıdır. Eğer varsa o zaman paket satın almanız gerekiyor.
NOT: Eğer alan adınızı yazdıktan sonra yanında başka yazılar geliyorsa o zaman o alan adı daha önceden alınmış demektir.
Örneğin birbu.wordpress.com yerine birbu91231.wordpress.com olarak görünebilir.
Daha sonra ise ücretsiz olanı seçin ve size WordPress hosting paketlerini gösterecekler. “Ücretsiz İle Başlayın” butonuna tıklayarak başlayın. Artık web siteniz açılmıştır.

Blogger Site Açma

Öncelikle resmi blogger sitesine gidin. Kayıt olduktan sonra karşınıza “Yeni Blog Oluşturun” sayfası çıkacak. Karşınıza üç bölüm çıkacaktır.

  • Başlık
  • Adres
  • Tema Seçimi

Başlık bölümüne site başlığı yazın. Örneğin, Birbu Dijital Reklam Ajansı. Adres bölümüne ise isminizi yazabilirsiniz (Kişisel Bloglar İçin Önerilir). Daha sonra ise yazdıktan sonra altında hemen birbu.blogspot.com bu şekilde görünecektir. Ardından basit ve ücretsiz temalardan birini seçerek blognuzu oluşturun. Bu temalar demo temalardır.
Ayarlar kısmından temalara gelip daha güzel temaları seçebilirsiniz.

Ücretsiz Alan Adı Alarak Blog Oluşturma

İnternet günü günden gelişmekte. Bu yüzden alan adları çoğalıyor. Bu durumda ise ücretli ve ücretsiz alan adı veren birçok yer bulunuyor. Kendi tercih ettiğiniz siteden alan adınızı alın.
Daha sonra WordPress arşiv dosyasını indirin. FTP bilgilerinizi tercih ettiğiniz FTP programı ile sitenizin depolama alanına giriş yapın. WordPress dosyalarını sürükle bırak ile sitenize bırak. Ardından 5-10 dakika bekleyin (İnternet Hızınıza Bağlı Olarak Değişmektedir). Daha sonra ise web sitenize geçiş yapın ve Yönetici hesabınızı oluşturun. Giriş yaptığınızda WordPress blog siteniz oluşturulmuş olacaktır.
Yazının Devamı
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan