WordPress 5.0 Güncellemesi Ve Yeni Özellikler

WordPress 5.0 Güncellemesi Ve Yeni Özellikler

WordPress 5.0 için çıkış tarihi hızla yaklaşıyor. Muhtemelen 2019 yılında tamamen hazır olacaktır. Güncelleme WordPress tarihinin en büyük güncellemesi olabilir. Çünkü, eski güncellemelerde sadece açıklar kapatılıyor, kullanıcılara yönelik rehberler hazırlanıyordu. Bu güncellemede editör olan CMS’ni Gutenberg ile değiştirecekler.

WordPress 5.0 Değişiklikleri

Yeni değişiklikte gelecek olan düzenleyici sayesinde daha uyumlu yani responsive widget’lar ve iyileştirmeler gelecek. Güçlü bir metin editörü ile web siteleri yönetmek için daha kullanıcı odaklı önemli bir adım görünüyor.

Geçtiğimiz güncellemeleri çoğu nispeten geliştirme olmamasının görebiliriz. Şimdiki güncellemede odaklanmış iki içerik bulunuyor.

1.Yeni Gutenberg WordPress Editör

2.Yeni WordPress Teması

Bunların dışında küçük değişiklikler ve hata düzeltmeleri yani bug’lar düzenlendi. WordPress Gutenberg’e ekleme, düzenleme, içerik manipüle için yeni bir arayüze sahip özellikleri tanıdı. Kullanımı kolay, zengin içeriklerle dolu ve UI tasarıma sahip çok güzel bir düzenleyici olacak.

Kolayca sunum oluşturabilir, modüller ve bloklar temsil edilebilir. Yani güncellemede geliştiriciler kullanıcılar için yeni fırsatlar oluşturdular. Artık eski sade ara yüzden daha teknolojik ve ileri seviye bir tabanlı WordPress Paneli olacak.

Aynı zamanda isteyen eski editöre de döne bilecek. Ancak daha geliştirilmiş bir editör kullanmak elbette daha iyi olacaktır. Çünkü, daha fazla içerik, modül ve bloklara sahiptir.

Daha Fazla Rekabet

Bu rekabet sürecinde artık Wix, Squarespace gibi yazılımda geliştiği için WordPress iyi bir güncelleme getirmesi gerektiğini anlamıştı. Web site oluşturma rahatlığına göre bu yıl yüzdeler belirlendi. Squarespace %180 büyüyerek Wix %233 artış gösterdi. Bu durumda WordPress düşüşe geçmemek için 5.0 sürümünü yayınladı.

Açık kaynak projesi, iş teknik olarak ayrı iken güçlerini birleştirdi. WordPress kullanıcılarına daha kolaylık oluşturmak ve daha güzel bir tasarım sunmak için bu güncellemeyi getirdi.

Gutenberg Hangi Yazılımları İçeriyor?

Gutenberg REST API, ESnext + JSX, WebPack gibi diğer modern teknolojileri ile geliştirilmiştir. Çünkü, yapısal açısından geliştiriciler yepyeni bir açık kaynaklı yazılım geliştirdiler. Eski düzenleme aracından vaz geçmelerinin sebebi daha yavaş ve optimize edilmemiş olmasıydı. Şimdi ki, düzenleyici daha kaliteli ve tamamen SEO uyumludur.

Erişebilirlik açısından en iyi düzenleyici olabilir. Yazılım olarak daha sabit ve daha hızlı kullanıma sahip. Google’nin yeni ara yüzüne benzer bir UI ve UX tasarıma sahip.Yorum Yap
0 Yorum yapan