WordPress 5.8 WebP desteğiyle daha da hızlı

WordPress 5.8 WebP desteğiyle daha da hızlı

Temmuz 2021 tarihinde kullanıcılara sunulacak WordPress 5.8 WebP görüntü formatını destekleyerek internet sitesinin daha da hızlanmasını sağlayacak.

WordPress otomatik WebP formatına çevirecek

JPG, PNG ve GIF formatlarına göre çok daha düşük boyutlu ve kaliteli olan WebP formatı yeni wordpress sürümünde otomatik olarak kullanılabilecek. Daha yeni nesil olan bu görüntü formatı önemli ölçüde görsellerin boyutlarını küçülterek sayfa açılış hızlarına yansıyacak.
SEO açısından doğru resim formatı nasıl seçilir?
Daha kayıpsız olan webp formatı küçük boyutuna rağmen daha kaliteli görseller sunabiliyor. Sıkıştırmadan kıyaslayacak olursak diğer görsel formatlarına göre %25 ila %34 arasında daha küçük boyuta sahip olabilirler.
WordPress WebP desteği ekranı
WordPress anlık 5.8 sürümünde WebP formatına çevirme işlemini yapamıyor fakat görüntüleri yeni formata dönüştürebilen ve sitenin hızlanmasını sağlayan bir çok eklenti mevcut, kısa süreliğine aşağıdaki ücretsiz WebP dönüştürme eklentilerini kullanabilirsiniz.
WebP Express – WordPress eklentisi
Imagify – Optimize your Images & Convert WebP

Hangi tarayıcılar WebP destekliyor?

Google tarafından 2010 yılında duyurulan WebP görsel formatı yeni ve güncel tarayıcıların tamamında destekleniyor. Safari, Chrome, Opera, Edge gibi bir çok tarayıcıda aktif olarak WebP görsel formatları sorunsuz olarak çalışmakta.
WordPress.org tarafından yapılan açıklamada;

“WordPress sürüm 5.8’den ileriye doğru, WebP görüntülerini wordpress’te bugün bir JPEG veya PNG görüntüsü gibi yükleyebilir ve kullanabilirsiniz (barındırma hizmetiniz WebP’yi desteklediği sürece).”
“WordPress’te, kayıpsız WebP formatı yalnızca barındırma sunucusu LibGD destek ekleyene kadar Imagick kullandığında desteklenir. Ayrıca, animasyonlu ve alfa formatları yeniden boyutlandırılmış görüntüler için henüz desteklenmez (bunun yerine bu biçimlerde yüklediğinizde kayıplı görüntüler oluşturulur).”

Site sağlık bildirimleri de değişiyor!

WordPress’in Temmuz ayında yayınlanacak olan 5.8 güncellemesinde WebP dışında Sağlık Bildirimleri alanı da geliyor. Bu bildirimler sayesinde WordPress özelliklerinden hangilerini kullanıp kullanmadığını bildirerek WordPress’i sadeleştirerek performans artırmaya yönelik geliştirmeyi sağlayacak.

WordPress 5.8’de kullanıcıları neler bekliyor?

  • Yazı editörüne düzenleme modu, zengin metin yer tutucusu, liste görünümleri, kapak bloğu gibi bir çok geliştirmeler ekleniyor
  • Özelleştirici’de bulunan widget’ları engelleme
  • Twemoji güncellemesi ve yeni emojiler
  • Medya ve metni sütunlara dönüştürme özelliği
  • Performans iyileştirmeleri
  • Yeni blok desenleri
  • görüntü alt boyutlarına varsayılan değer ayarlama
  • Ve daha bir çok özellik 5.8 sürümünde!
Yorum Yap
0 Yorum yapan