WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar

Dünya’nın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress’i kullanmanın yaygın iki yolu wordpress.com ve wordpress.org adresleridir. Gelişmiş tema ve eklenti desteği ile neredeyse isteklerinizin tamamını karşılayacak bir web site oluşturabilirsiniz.
İnternet sitelerin önemli çoğunluğu CMS yan içerik yönetim sistemleri ile çalışmaktadır. Yakın zamanda açıklanan rapora göre CMS kullanan sitelerin %44.29’u WordPress kullanmaktadır. Bu oranı wordpress.com ve wordpress.org dan açılan sitelerin toplamı sağlamaktadır. %44 gibi büyük bir oran ise 28,183,568 siteye tekabül etmektedir.
WordPress kullanan popüler siteler;

  • New York Post
  • CNN
  • Spotify
  • TİME
  • TED
  • Microsoft
  • Facebook

wordpress.org

Tamamen ücretsiz kullanım, korumasız kod yapısı ile istediğiniz her türlü özelleştirme imkanını size sunar. 58.000 eklentiden fazla eklenti ile neredeyse her türlü isteğinizi karşılayabilecek bir yapıya sahiptir. İsterseniz kendi eklentinizi yazabileceğiniz Eklenti el kitabı ile tamamen ücretsiz kullanım ve açık kaynak kullanımı için detaylı kaynak sağlıyor. Dünya’nın en çok kullanılan sistemi olmasının yanında getirdiği güzel bir özellik ise bir sorun ile karşılaştığınızda o sorunun çözümü yüksek olasılık ile paylaşılmış oluyor.
wordpress.org size bir site vermiyor size sitenizi kuracağınız ve yönetimini sağlayacağınız dosyaları ücretsiz şekilde veriyor. wordpress.org sitesi üzerinden indireceğiniz WordPress dosyası ile ister local sunucuda sitenizi kurabilir isterseniz tüm dünyaya yayın yapan bir site kurabilirsiniz. WordPress in eklentileri ile e-ticaret sitesi kurabilir veya forum gibi sosyal alanlar oluşturabilirsiniz. Hosting ve bakımları ile sizin ilgilenmeniz gerekiyor çok kısıtlı bir bilginiz varsa bile kolaylıkla bu işlemleri yapabilir veya internetteki binlerce kaynağa göz atarak sorunsuz sitenizi açabilirsiniz.

wordpress.com

Ücretsiz kısıtlı kullanım sunana ancak ücretli paketlere geçtiğinizde sizi biraz daha özgür kılacaktır. Kendi içerisinde ücretsiz temalar sunar ve sadece sürükle bırak tarzı düzenlemeye izin veriyor. Tasarım düzenlemesine ücretsiz sürümde ulaşamazsınız. Ücretli sürümde ise daha gelişmiş temalara erişebilir css düzenlemeleri gibi düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ücretsiz pakette size bir alt alan adı vererek siteniz otomatik açılır. En düşük paketi olan 156TL lik kişisel paketi aldığınız zaman alan adına sahip olabilirken wordpress.com yazılarını sitenizden kaldırabiliyorsunuz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan