WordPress REST API Temelleri

WordPress REST API Temelleri

WordPress açık kaynaklı, güvenilir ve ücretsiz yazılımdır. Her bir yazılım API içeriyor. Sadece yazılımlar değil internete bağlanan here bir şey bilgisayar, telefon, televizyon ve diğer tüm aygıtlar API içeriyor. Tabi ki, tüm her şeyin bir açığı, hatası bulunuyor. Uzun zamandır düzenlenmeye çalışılsa da düzenlenmeyen sorunlar var.

WordPress açık kaynaklı olduğundan dolayı her zaman istediğiniz bir sorunun çaresini veya eklentisini bulabilirsiniz. REST API değiştirmek, güncellemek veya silmek için WordPress REST API eklentisi oluşturuldu. Projenin amacı ön görülebilir kaynak odaklı bağlantıların, standartlaştırılmış dönüş yapılarını etkinleştirmek ve API hatalarını göstermek için HTTP yanıt kodlarını kullanan bir eklentidir.

WordPress REST API Temelleri

İndirip aktif ettikten sonra siteniz artık REST API temellerini anlamak için hazırsınız. JavaScript dosyalarınız hakkında bir klasör oluşturulacaktır. Bu klasör /wp-json/ adresinizde bulunacaktır. Tam olarak FTP üzerinden erişebileceğiniz bir konumu var. Örneğin, https://site-adresiniz.com/wp-json/dosya.adı gibi görünecektir.

Çoğu durumda dosya adresiniz v2 şeklinde görünebilir. V2 olmasının sebebi 2 API sürümü kullandığınızın anlamına geliyor. Örneğin bu şekilde görünecektir https://site-adresiniz.com/wp-json/wp/v2/dosya.adı

Eğer sadece metin belgesi görüyorsanız internet üzerinden Google Chrome için JSON Formatter veya Mozilla Firefox için JSONView eklentilerini kullanabilirsiniz.

HTTP Fiiller

REST API’leri bir istemci hareketini gerçekleştirmek için eylem türünü belirleyen yazılım http Fiiller’dir. Head, GET, POST etiketlerini kullanabilir ve PUT ve Delete komutlarını kullanarak silebilirsiniz.

WordPress API Kullanmak

Şu andan itibaren size uygun kullanılabilir WordPress API seçebilirsiniz. Bu sizin için bir avantaj olabilir. Ana sayfada API Dokümantasyon ile ilgili birçok bilgi vardır. Mevcut tüm yolların bir listesini gerekirse basitçe bir GET komutu ile isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu özellik sitenizde bulunan tüm yolları ve bitiş noktalarını listeleyebilirsiniz.

Doğrulama

Aradaki en zor bölümlerden biriside doğrulama bölümüdür. Kimlik doğrulaması yapmak aradaki en zor seçenektir. Doğrulama seçenekleri değişiyor:

  • Cookie Kimlik Doğrulama
  • OAuth – Dış müşteriler için doğrulama
  • Temel Kimlik Doğrulama

Öğrenme ve test amaçlı Temel Kimlik Doğrulama seçeneğini seçebilirsiniz. Başlamak için yapmanız gereken sadece Basic Auth eklentisini kurmanızdır. Eklentini Github üzerinden ücretsiz ve .zip formatında yükleyebilirsiniz. Ardından Başlangıç bölümünden Eklentiler bölümüne girin. Daha sonra Yükle butonundan eklentinizi .zip formatında sitenize yükleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 Yorum Yap
0 Yorum yapan