WordPress Spamları Nasıl Engelleyebiliriz?

WordPress Spamları Nasıl Engelleyebiliriz?

İnternet günümüzde, sosyal, mesleki veya diğer herhangi bir amaç olması her sektörde önemli bir rol oynar. Ama oldukça internet ortamı tehlikeli ve zahmetli de. Nedeniyle WordPress artan popülaritesi, bir olmuştur. WordPress’in çok fazla kullanıcısı olduğu için spam hedefleri ve rakipleri artıyor. Spam temelde istenmeyen ticari mesajlardır. Onlar benzer mesajlar ve alakasız içeriği hakkında yorum çok içerirler ve başa oldukça can sıkıcı olabilir. Kişisel bilgi verirken Spam istenmeyen sorunlarını ve bazen oldukça tehlikeli durumlara yol açabilir.

Spam Tam Olarak Nedir? Nasıl Çalışır?

Spam birçok botun aynı aynda sitenize trafik getirmesidir. Spam arama motorlarında sıralamanızı düşürür. Arama motorlarında sitenizin spam olarak algılanmasında siteniz arama motorları tarafından ceza alabilir.

Spamlar WordPress e-posta kayıtları, e-posta mesajları, web sitesi yorumlarla ve daha birçok benzeri kaynaklar aracılığıyla görünebilir. Bunlar arasında, başa en yorucu istenmeyen WordPress kayıt spamlarıdır. Spam botlara yardımıyla, kayıt binlerce sahte e-posta adresleri ile gerçekleştirilebilir.

Neden WordPress Kayıtlarında SPAM’I Durdurmalıyız?

Birçok WordPress kayıtlı istenmeyen spamlar web sitenizde aynı anda görünebilir. Bu spamlar sitenize ve sunucunuza büyük zarar verebilir. Her ne kadar da spam küçük gözükse de, topluca spam saldırısına kaldık da büyük zarar alabilirsiniz. Spamları durdurmak için birkaç yol göstereceğiz.

Kullanıcılarınıza uygun bir site kurmak için spamları engellemeniz gerekiyor. Sizi rekabetçi piyasadan silmek için bu tür yollarla sitenizi düşürebilirler.

Spamlar Sunucunuzu Ve Sitenizi Yavaşlatır

Sunucunuza spam saldırısı yapıldığı zaman sunucunuz çok fazla kaynak kullanmaya başlar. Bu yüzden işlemci ve bellek kullanımı da artar ve performansınız zayıflar.

Kitlenizi Azaltır

Nerdeyse bilgisayar kullanıcılarının çoğu antivirüs veya reklam engelleyici eklentiler kullanılıyor. Bu durumda sitenizde gereksiz veya spam ile ilgili bir şey olursa antivirüsler tarafından siteniz kötü yazılım olarak algılanır. Kullanıcılarınız da cihazlarına bir şey olmaması için sitenizi terk edecektir.

Nasıl WordPress Kayıt Spam Engellenir?

Spam nedir? ve spamın zararları hakkında bilgi edindikten sonra spamı nasıl engelleye bileceğinizi anlatacağız. Spamların karşısını almak veya azaltmak için en iyi durum eklenti kullanmaktır. WordPress açık kaynaklı bir yazılım olduğu için ücretli ve ücretsiz yüzlerce spam engelleyici eklenti bulabilirsiniz.

Bu gösteri için, kullandım Kullanıcı Kaydı tarafından geliştirilen WPEverest eklentisi hakkında konuşacağız. Bu eklenti web site kayıtları ve spamları durdurmak için tüm temel özelliklere sahip ücretsiz bir eklentidir. Spamları engellemek için sitenizi düzgün şekilde korumalısınız. Çok fazla abartı eklenti veya yazılım kullanırsanız sitenizin performansı ve optimizasyonu azalır.

1. E-posta Onayı Yerleştirin

WordPress’te spam engellemek için en iyi yollarından biri kullanmaktır. Yeni bir kullanıcı web sitenizde kayıt olduğunda, kullanıcının e-posta adresine bir onay bağlantı gönderebilirsiniz. Bu sahte e-posta adresi olup olmadığını sağlayacaktır. Eğer e-posta adresi geçerli veya global bir adres olmazsa onay bağlantısı gönderilmeyecektir. Eğer global bir e-posta adresi ise kullanıcıya bağlantı gönderilir ve 2 tıkla kullanıcı hesabını doğrulayabilir.

Peki Global E-Posta İstemcisi İle Saldırı Yapa Bilirler Mi?

Global e-posta istemcileri ile sahte hesaplar oluşturarak kısa süreli bir spam saldırısı yapabilirler. Ancak bu korkutucu veya tehlikeli olmayan bir saldırı olacaktır. Çünkü, maksimum 10 hesap açabilecekler. Global istemciler de spamın karşısını almaya çalışıyorlar.

E-Posta Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

E-Posta doğrulamasını etkinleştirmek için Kullanıcı Kaydı (User Registration) eklentisinden “User Login Option” bölümüne gelin. Ve “Email Confirmation To Login” seçeneğini seçin.

2.Yönetici Onayı

Diğer bir yöntem yönetici kontrolü olarak bilinir. Kullanıcı kayıt olarken 1-2 gün bekliyor. Yönetici aktif olunca hesabını inceliyor ve kabul ediyor. Bu yöntem aralarında en güvenilir seçenektir. Çünkü, sitenizin kullanıcılarını siz belirliyorsunuz.

Yönetici Onayını Nasıl Etkinleştirebiliriz?

Aynı şekilde Kullanıcı Kaydı (User Registration) eklentisinden “User Login Option” bölümüne gelin. Ve ‘Admin Approval After Registration” seçeneğini seçin.

3.Google Robot Doğrulaması

Spam bot’unun engellemek için en kolay ve en yaygın yollarından biri hakkında reCAPTCHA’yı kullanmaktır. Bir kullanıcı bir insan olup olmadığını ayırt etmek Google tarafından geliştirilen bir sistemdir. Bu bir insan olarak kullanıcıyı belirlemek için çeşitli teknikler kullanır. Kullanıcılarınız sadece Google tarafından belirlenen fotoğrafları seçerek robot doğrulamasını doğruladıktan sonra sitenize erişim sağlayabiliyorlar. Bu her defa girişte olmuyor sadece Google tarafından spam olarak algılandığında robot doğrulaması gerekiyor.

4.En İyi Spam Engelleyici Eklenti: Aksimet

WordPress kendisinden geliştiriciler tarafından geliştirilen Askimet, spamları engellemek için en iyi eklentileri biri olarak kabul edilir. Otomatik olarak web sitesinde yorum analiz ve spam gibi görünen kullanıcıları ve yorumları filtreler. Aksimet özellikle yorum ve temas spamlara karşı odaklanmış olsa da, çok WordPress kayıt spam size yardımcı olabilir.

Aksimet WordPress kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulmuş ve kullanıma hazırdır. SEO ile ilgili konuda ise çok fazla alan kapsamayarak sitenizi kontrol altına alır. Yani sitenizin optimizasyonuna herhangi bir farklı bir şey olmaz.Yorum Yap
0 Yorum yapan