WordPress’e Google Analytics Nasıl Kurulur?

WordPress’e Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics web sitenize ulaşan kullanıcılarınızı, görüntülenmeleri ve diğer tüm bilgileri gösteriyor. WordPress ve diğer tüm yazılımlarda eklentileri ve yazılımları bulunuyor. Google en büyük arama motoru olduğundan dolayı en çok tercih edilen uygulamalar ve yazılım Google’a ait oluyor. WordPress açık kaynaklı, ücretsiz yazılım olduğundan dolayı zor işlerimizde yardımcı olan eklentilerde bulunuyor. Her insan yazılımdan anlamıyor olabilir. Yazılım bilmeyen ancak web sitesi güzel olan çok fazla insan var. Web sitenizin iyi olması için sadece yazılım bilgisi değil, çaba göstermenizde gerekiyor.

WordPress’e Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics, Türkçe anlamı ile Google Analiz. WordPress kullanımı çok kolay olduğu için eklentilerle sitenizi şahlandırabilirsiniz. Manuel olarak ve otomatik olarak Google Analytics web sitenize yerleştirebilirsiniz.

Manuel Olarak Nasıl Google Analytics Nasıl Kurulur?

İnternette Google Analytics olarak aratın ve özel alt alan adı ile oluşturulmuş site ile karşılaşacaksınız. Bu sitede kayıt olduktan veya giriş yaptıktan sonra 2 seçenek ile karşılaşacaksınız.

Web siteyi seçerek alan adınızı yazın. Daha sonra sektör alanınızı girin. Blog, Yazılım ve diğer şirketler olabilir. Raporlama Saat Dilimini Türkiye ve Türk saat dilimini seçtikten sonra size kod sunulacaktır. Karşınıza çıkan PHP ve Web Sitesi İzleme kodu size kalmış bir durum. İsterseniz PHP olarak isterseniz kod olarak yapıştırabilirsiniz.

Kodu kopyaladıktan sonra web sitenize giriş yapın. Başlangıç bölümünden Görünüm bölümüne geçiş yapın. Daha sonra Düzenleyici bölümüne tıklayın. Web sitenizin alt bölümüde bulunmasını istiyorsanız footer bölümüne üst kısmında bulunmasını istiyorsanız header bölümüde merkezde bulunmasını istiyorsanız index dosyasını yapıştırmanız gerekiyor. Daha sonra Dosyayı Güncelle butonuna tıklayarak dosyanızı güncelleyin.

Otomatik Olarak Nasıl Yapılır?

WordPress Eklentiler bölümüne gelerek Google Analytics eklentisi indirin. Eklentiyi açıktan sonra sizden Google Analiz bilgileriniz istenecektir. Bunun için aynı şekilde alt alan adı olan analytics sitesine gidin. Bilgilerinizi kopyala yaptıştır yapın. Ardından görünmesini istediğiniz bölümü seçin kurumsal şirketler footer bölümünü bloglar için sağ veya sol taraflar daha güzel duruyor. Kaydet butonuna tıklayarak Google Analiz uygulamasını web sitenize yerleştirmiş oluyorsunuz.Yorum Yap
0 Yorum yapan