WordPress’te yazar URL slug ve base nasıl değiştirilir

WordPress’te yazar URL slug ve base nasıl değiştirilir

WordPress, W3Techs sitesinde yayınlanan bir haberde Mart 2019 verilerine göre Dünya’daki internet sitelerinin 3’te 1’i WordPress alt yapısına sahip. Bu demek oluyor ki sitelerin %33.5’i WordPress ile oluşturulmuş cidden büyük bir oran. WordPress, SEO dostu URL yapısıyla oldukça ilgi çekerken yazılar, sayfalar, kategori ve etiket url yapsını değiştirmeniz mümkün. Fakat WordPress’te yazar URL slug ve base değiştirmek için Edit Author Slug eklentisini kurmanız gerekiyor. Bunun haricinde mobil dostu 5 WordPress eklentisi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Mobil dostu 5 WordPress eklentisi

WordPress’te Yazar Slug’ını Değiştirme

WordPress’te yazar URL slug ve base değiştirmek için öncelikle Edit Author Slug eklentisini kurmanız gerekiyor. Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken işlemler şu şekilde;

  1. WordPress admin panelinde Kullanıcılar > Tüm kullanıcılar menüsüne tıklayın.
  2. Ardından bir kullanıcıyı düzenleye tıklayın.

Yazar slug’ını düzenlemek istediğiniz kullanıcıya düzenleye tıklayın daha sonra “Edit Author Slug” bölümünde istediğiniz yazar slug’ını seçebilirsiniz ya da özel bir yazar slug’ı oluşturabilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra kullanıcıyı güncelleye tıklayın ardından yazar için seçtiğiniz slug ile yazarın profiline erişim sağlayabilirsiniz.

WordPress yazar base url değiştirme

WordPress yazar base url yapısı normalde /author/kadirkilic şeklinde bunu kurduğumuz eklenti ile basitçe değiştirebiliyoruz. Öncelikle Ayarlar > Edit Author Slug menüsüne tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra yüklenen sayfada Author Base alanını güncelleyin. WordPress author base url yapısını değiştirmenin haricinde Role Slugs alanından farklı kullanıcılar için özel author base slug oluşturabilirsiniz. Örnek veriyorum administrator için “/admin/kadirkilic” ya da editör için “/editor/kadirkilic” şeklinde güncelleyebilirsiniz. Toplamda güncelleyebileceğiniz 6 tane WordPress author slug mevcut Woocommerce için müşteri slug’ı dahil bunlar:

  • Administrator (Yönetici)
  • Editor (Editör)
  • Author (Yazar)
  • Contributor (Katkıda bulunan)
  • Subscriber (Abone)
  • Customer (Müşteri)

WordPress’te yazar URL slug ve base SEO için yönlendirmeler

WordPress’te author base ve slug adreslerini değiştirdiğimiz için arama motorlarından gelen kullanıcılar bu sayfaya ulaşmak istediklerinde 404 (aradığınız sayfa bulunamadı!) sayfasına yönlendirilecekler. Bu durum arama motorları tarafından pek hoş karşılanmaz. Bu durumun yaşanmaması için eski author ve base url yapınızdaki yazar sayfalarınızı Redirection eklentisini kullanarak yeni author ve base url yapısındaki sayfalara yönlendirmelisiniz.

Redirection eklentisine bu değerleri eklerseniz otomatik tüm yazar linkleri değişecektir.

Source: https://example.com/author/(.*)$
Target: https://example.com/yazar/$1

/yazar/ yazan bölüme değiştirdiğiniz yeni alanı girin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan